Pohybový cyklus
Podobně jako provedení každého úderu, také pohyb po kurtu jako takový má své zákonitosti a pravidelně se opakující prvky. Pohybový cyklus má i zde čtyři fáze: start – přiblížení – úder – návrat.
- Ve fázi startu je klíčový pro badminton velmi specifický pohyb, tzv. split-step známý také jako aktivační krok (někdy též předskok, rozskok či v komplexnějším pojetí střeh), který hráči umožňuje efektivně zareagovat na soupeřův úder a vystartovat směrem k míčku.
- Přiblížení, není ničím jiným, než přesunem z výchozího postavení směrem k místu, kde se chystáme zahrát úder. Přiblížení může probíhat prostřednictvím běžeckých kroků, přísunů, odskoku s otočením na nevýpadové noze, výskoku, výpadu atd. V některých situacích však nemusí proběhnout vůbec, to když míček letí na tělo či velmi blízko těla.
- Úder je vedle provedení úderu samotného spojen s celou řadou pohybů, které odehrání míčku, či chcete-li finální fázi přiblížení a úvodní fázi návratu provázejí. Jde především došlapy a dopady při výpadech a výskocích – nezapomeňme na v zadní části kurtů specifický přeskok, ale patří sem také například různé formy natočení boků či pánve, rotace horní poloviny těla atd.
- Návrat do místa, odkud budu startovat na další míček, probíhá nejčastěji prostřednictvím kroků (chůze či běžecké kroky dle situace) a přísunů. Ovšem může se stát, že, pokud není čas, neproběhne vůbec a za dalším míčkem vystartuje hráč rovnou z místa odehrání úderu.
Bez split-stepu ani krok!
Zdaleka nejdůležitější pohybovou fází je hned ta úvodní, start. Split-step je nezastupitelným pohybem, který vytváří předpětí ve svalech dolních končetin (především lýtkách) a umožňuje tak rychlejší vyběhnutí nebo odraz směrem k míčku. Tato aktivace je zároveň nesmírně důležitým prvkem pro změny rytmu pohybu po kurtu. Bez něj je pohyb po kurtu zcela neefektivní. Důležitou roli zde hraje i první rychlý krok.