Nejen v badmintonu, ale v každé sportovní hře to chodí tak, že proti některým soupeřům bude hráč mít herně i fyzicky navrch, s jinými bude hrát vyrovnaně a v řadě dalších případů bude tempo hry diktovat jeho soupeř. Na silné soupeře i různé typy situací je dobré se připravit. Jak? To si vysvětlíme na následujících řádcích.
1 na 1, 2 na 1, 3 na 1, 3 na 2
Je velmi časté, že tréninkoví partneři nejlepších z našich svěřenců nedosahují kvalit soupeřů na celostátních nebo mezinárodních turnajích. Tréninkové tempo lze ovšem snadno zvýšit. Řadu cvičení lze hrát v rozestavení 2 na 1, nebo dokonce 3 na 1. Dvojice nebo trojice i průměrných hráčů při zodpovědném přístupu a maximálním nasazení dokáže hravě vyvinout potřebné, opravdu vysoké tempo.
Herní kombinace 2 na 1 lze realizovat několika způsoby:
- dvojice v postavení vedle sebe (každý z hráčů má svoji polovinu),
- dvojice v postavení za sebou (jeden z hráčů pokrývá pouze přední část kurtu, druhý zadní část),
- postavení dvojice se mění jako ve čtyřhře (hráči vykrývají kurt v obranném i útočném postaven podle situace).
Rozestavení 3 na 1 se využívá zejména při tréninku obrany (trojice útočí, jeden hráč brání), přičemž dva hráči mohou pokrývat buď zadní část kurtu a třetí hlídá síť, nebo obráceně.
Oba typy rozestavení (2 na 1 a 3 na 1) lze využívat při tréninku jak dvouher, tak i párových disciplín. Ve čtyřhrách se navíc používá formát 3 na 2, nejen pro pobavení pak někdy též hra 3 na 3.
Intenzitu tréninku lze dále zvýšit tím, že trénující hráč smí hrát jen do omezeného prostoru (dva nebo tři rohy, zkrácený kurt, ...) anebo nemá dovoleno určité údery do hry vůbec zařadit.
Pozor, tréninková cvičení 2 na 1 koncipovaná pro párové disciplíny nemusí být nutně zaměřena na hráče, který je sám. Ten může naopak být v roli nahrávače a trénink dělat svým dvěma tréninkovým partnerům.
Pro názornost zhlédněte následující čtveřici videí.