Pravidlo číslo 6: Zrychli a zpomal

Šesté zlaté pravidlo zní: „První krok k úderu udělej dynamický. Raketu přenes nejkratší cestou do pozice, ze které budeš hrát úder ("pozice nula"). Ve druhém (či třetím) kroku zvolni, zklidni tělo a zaměř se na provedení úderu. Pohyb je plynulý, horní část těla uvolněná a vzpřímená.“

 

 

Split-step a první krok: Základem pohybu na kurtu je s úderem soupeře načasovaný a správně provedený split-step, na který navazuje dynamický první krok a současné přenesení rakety směrem k úderu. Vyžaduje to tisíce opakování, rozvíjení těch správných návyků díky tzv. technickému žebříku (postupné osvojení dovedností; na další příčku žebříku postupuješ po perfektním zvládnutí té předchozí).

Správný rytmus pohybu: Pokud jsi udělal dynamický první krok, je třeba na tento pohyb navázat. Jak to udělat správně? V badmintonu se rozlišují dvě základní tempa:

  1. Na dynamický první krok setrvačností navazuje druhý, případně u menších hráčů třetí – hráč má při přípravě na úder nižší rychlost a zaměří se na jeho perfektní provedení.
  2. Nebo je možné navázat v tempu, provést druhý/třetí krok ve velké rychlosti, se snahou zasáhnout míček co nejdříve. V prvním případě vytváříme tlak na soupeře kvalitou provedení úderu, ve druhém rychlostí pohybu (soupeř nemá čas na přemístění).

Je velmi častou chybou, že hráč udělá první krok volný a následně „dobíhá k úderu“ a nemá čas na jeho správné provedení. Někdy za to může špatná technika pohybu, jindy špatná fyzická připravenost (dynamika), ale každopádně jde o prostor pro zlepšení!

Odlišnost dvouhra/čtyřhra: Zatímco singlisté musí mít daleko větší cit pro rytmus a na každý úder volí tu správnou přípravu – rychlost pohybu a přípravu rakety –, deblisté se k naprosté většině úderů snaží dostat co nejdříve.

Tělo jde za raketou a nikdy ne naopak: Velmi důležité! Sebelepší pohyb bez přípravy rakety na úder ztrácí smysl. Ruka s raketou směřuje ke každému úderu vždy jako první. Nikdy to není naopak, že by vystartovaly nohy a teprve ve druhém/třetím kroku by raketa připravovala k úderu. Raketa jde vždy po nejkratší dráze ze střehového postavení do pozice nula! Kolikrát jste to už viděli? Spodní oblouk, kdy raketa zamíří ke kolenům/kotníkům a teprve pak se zvedne k úderu? Zásadní chyba!

„Pozici nula“ zvládni na jedničku: Ať k úderu tempo zvolníš nebo ještě přitlačíš, klíčová je tzv. pozice nula, příprava rakety na úder. Když přípravu rakety nezvládneš správně, pravděpodobnost, že zahraješ nepřesně nebo uděláš chybu, se dramaticky zvyšuje. V úderech do přední části kurtu jde především o správnou výškovou a stranovou přípravu rakety, v úderech do zadní části kurtu odlišujeme přípravu na údery nad hlavou a dále od těla. Nic jako jeden univerzální nápřah na všechny spodní nebo všechny horní údery neexistuje!

Badminton je hra úderů: Hraj tak, abys nemusel/a běhat. Kdo kvalitně provádí údery, nutí běhat soupeře a zvyšuje šanci na úspěch ve výměně. Navíc nezapomeň, že prací s raketou ušetříš na pohybu – včas natažená paže dosáhne mnohem dál než skrčená ruka, zejména v přední části kurtu a při obranných úderech.

Narovnané tělo: Na kurtu se pohybujeme uvolněně, ale rychle. Není to v protikladu, naopak! Uvolněnost je základem správného pohybu. Roger Federer nebo Usain Bolt jsou dokonale uvolnění i při nejvyšší rychlosti. Častou chybou je nesprávná postura, držení těla, před a po split-stepu nebo před a po odehrání míče. Typicky po odehrání úderu v přední části kurtu se hráč předkloní. Proto badmintonisté posilují střed těla (core), aby během hry udrželi vzpřímenou pozici.

Tipy do tréninku: Pokud vybíháš kurt, vždy ve správné rychlosti – dynamický první krok a zklidnění na provedení úderu nebo zrychlení a zasažení míčku co nejdříve. Nauč se pracovat se správnou rychlostí, se správnou přípravou rakety. Když zvládneš základní věci, zaměř se na detaily. Stále je na čem pracovat.

Navazuj údery a pohyb v celé výměně: V tomto pravidlu jsme popsali rytmus pohybu k jednotlivým úderům. Jak pracovat s tempem a pozicí na kurtu v průběhu celé výměny, to si popíšeme zase příště.

Správně

  • rytmus pohybu začíná vždy split-stepem a dynamickým prvním krokem, 
  • přenes raketu po nejkratší dráze k úderu (do pozice nula), 
  • uvolněné tělo a správně zvolený rytmus pohybu.

 

Špatně

  • „dobíháš“ údery, největší rychlost máš při odehrání úderu, 
  • raketu k úderu nakonec vždycky nějak doneseš, 
  • tělo je strnulé a jezdíš po kurtu jako motorová myš – makáš přece nadoraz!