Držení rakety
Čistě teoreticky může pro každý jeden úder existovat specifické držení rakety. Každý střet s míčkem je totiž alespoň z malé části naprosto jedinečný. Nutnost měnit držení rakety ovšem ovlivňují nejen směr pohybu těla, rychlost soupeřova úderu, místo zásahu a směr, kterým chceme míček zahrát, ale také fyzické předpoklady jako tělesné proporce či obecná flexibilita a kloubní rozsah. Ty jsou u každého z nás naprosto individuální.
V základu nicméně rozlišujeme následující typy držení rakety: základní – palcové – rohové – plácačkové. Provedení úderu ovlivní také to, zda raketu držíme výrazněji dole, na konci držátka rakety (dlouhé držení), nebo naopak výrazněji výše (krátké držení). Více o drženích rakety najdete např. v učebnici BWF Coach Level 1 na stranách 78-83.
Naprosto nezbytným předpokladem efektivně hraných úderů je potom schopnost držet raketu uvolněně (uvolněné držení rakety pomůže uvolnit celou horní končetinu) a spolu s úderovým švihem prsty (a dlaň) stisknout a po odehrání míčku ruku a prsty opět uvolnit. Přínos je značný - větší cit pro míček, úspora fyzické energie, lepší koncentrace síly pro úderovou razanci a snazší koordinace pohybového řetězce, nezbytná pro technicky správné provedení úderů.
Vlastní provedení úderu
Každý úder můžeme rozdělit na 4 fáze. Přípravu – nápřah – úderový švih – dotažení. Zejména v německé metodice se můžeme též setkat s označením fází čísly 0 – 1 – 2 - 3. Všechny čtyři části tohoto pohybového cyklu jsou důležité, ne však všechny stejně.