Překvapivé údery jako podstata hry
Nedílnou součástí badmintonu jsou klamavé údery. Zbavme se nyní falešného dojmu, že používat ve hře finty je chybou a že zodpovědní hráči finty nepoužívají. Čím vyšší úroveň hráčů, tím lepší je i jejich schopnost číst hru a předvídat, jaký úder soupeř chystá. V důsledku toho mají k dispozici jen omezené varianty prostředků, jimiž své soupeře mohou dostávat do úzkých. Jsou ovšem dotaženy do dokonalosti.
V zásadě se jedná o lepší fyzickou připravenost a techniku pohybu, které nám umožňují být u míčku častěji včas (výše a blíže síti, respektive ve výhodnější pozici než soupeř), a spolu s nimi dovednost zahrávat údery tak, aby pro soupeře byly překvapivé, nečitelné a držely jej v nejistotě, jaký míč z rakety hráče vlastně přijde. Zatímco rozvoj fyzických předpokladů po určité době začne i přes veškerou snahu narážet na tělesné limity, možnost zdokonalovat údery a vymýšlet stále nové a nové varianty, jak (a kam) míček v konkrétní situaci odehrát, je v podstatě nekonečná.
Zapamatujte si:
- Finta / klamavý úder se hraje na účel, nikoliv na efekt (primárním cílem není pobavit diváky, ale získat výhodu oproti soupeři).
- Finta / klamavý úder je v první řadě prostředkem, abych si na soupeři vynutil slabý následný úder (pokud soupeř první krok za míčkem udělá špatným směrem, nebo později, než by z jeho pohledu bylo optimální, mám větší šanci, že úder z jeho rakety bude málo přesný nebo příliš krátký, pomalý), nikoliv abych získal přímý bod. Pokud přímý bod získám, je to vítaný bonus.
- Finty / klamavé údery je třeba systematicky již od útlého věku trénovat, protože jsou důležitou a neoddělitelnou součástí hry.
- Učení se fintám / klamavým úderům napomáhá správnému rozvoji základních úderových dovedností (pronace, supinace, uvolněné držení rakety v prstech, změny držení atd.).
- Trenér by měl hráče ve zkoušení triků a klamavých úderů podporovat, a to jak v jejich nácviku, tak vymýšlení.
Jak docílit, aby údery byly nečitelné?