Pravidlo číslo 2: Pracuj správně s raketou

Druhé zlaté pravidlo zní: „Raketu drž uvolněně a v prstech. Údery prováděj s citem nebo zrychluj rotací předloktí a především stiskem prstů. Po úderu stisk vždy uvolni. V přední části kurtu vytáhni zápěstí k úderu a po odehrání míčku zápěstím pokračuj ve směru úderu. V zadní části kurtu se včas napřáhni a potom švihni – první jde rameno, po něm loket, pak zápěstí (nezapomeň na rotaci předloktí) a nakonec stiskni prsty.“

Uvolněně a v prstech: Raketa je uvolněně položená do prstů (nikoliv do dlaně; mezi dlaní a rukojetí držátkem je mezera) a k dobrému držení rakety patří i uvolněné zápěstí (nikoliv pevný stisk; chybou je i raketa od sevřeného zápěstí směřující kolmo vzhůru). Klíčová je práce tří prstů – palce, ukazováčku a prostředníčku.

Stiskni a uvolni: Pokud raketu držíš uvolněně, máš možnost ji na vybrané údery stisknout (práce prstů a svalů zápěstí a předloktí): rychlé údery od sítě do zadní části kurtu, drajvy, stik-smeč (!), smeč, klír. Nezapomeň stisk po úderu uvolnit – typickou chybou je smeč a následný úder od sítě zahraný velkou silou do autu, protože vyšel ze stále stisknuté ruky.

Většina úderů se hraje uvolněně: Uvolněné provedení kraťasu na síti vs. stisk prstů na úder do zadní části kurtu, to samé ze zadní části kurtu – jemně na drop, stisk na smeč/klír. Ze stejného nápřahu nebo první fáze úderu tak může vyjít úplně jiný úder. Jemný prstoklad od tvrdého direktu odlišuje závěrečné zrychlení/stisk/švih. Špatné provedení je naopak takové, kdy raketu držíš na všechny údery stejně (často mnohem pevněji, než je třeba), na každý úder používáš od začátku jiný švih, smeči chybí potřebné zrychlení z uvolněného začátku apod.

Příprava na úder je velmi důležitá: Údery se skládají ze dvou částí: příprava na úder a samotné zahrání úderu. U každého úderu bys měl/a být včas – proto potřebuješ dynamický první krok a jít s raketou k úderu – a zklidnit pohyb těla na jeho provedení. Raketa směřuje ze střehové pozice vždy nejkratší cestou k provedení úderu; častou chybou je výrazný spodní oblouk a nestabilita těla.

Skládej úder ve správném pořadí – přední část kurtu: Při úderech v přední části kurtu je velmi důležitá včasná příprava na úder – na síti se často hraje o každý centimetr. Jako první přichází uvolněné natažení paže a rakety do místa očekávaného zásahu míčku. Chci-li zahrát kraťas, stačí raketu lehce zatlačit ve směru úderu jemným pohybem celé ruky vycházejícím z ramene a zápěstí. Pozor však na zbytečně dlouhé dotažení pohybu. Výraznější stisk prstů a následný švih (rotace předloktí) se využije u vysokých či obranných úderů. Tradičně se chybuje v přípravě na úder, kdy hráči připravují raketu do stále stejné výšky nebo příliš nízko. Také je často už od přípravy patrné, kam bude hráč úder zahrávat.

Skládej úder ve správném pořadí – zadní část kurtu: Údery ze zadní části kurtu jsou složitější, postupně se zapojí celá horní část těla. Záda, rameno a loket, následuje rotace předloktí, pohyb zápěstí a prstů. Obvyklou chybou je nulová rotace zad, nedostatečný pohyb lokte ve směru úderu nebo nesprávný rytmus úderu.

Technika > výsledek: Buď trpělivý! Naučit se správné údery – z místa, v pohybu, v kombinaci, v tréninkovém zápase, v zápase, v rozhodující chvíli – vyžaduje čas, mnoho opakování, nahrávání na video a následné kontroly, konzultace s trenéry. S lepší technikou přijdou i lepší výsledky.

Správně

  • raketu držíš a ovládáš prsty,
  • s využitím stisku hraj jen některé údery, většina se hraje s citem z uvolněné ruky,
  • dvě fáze úderu – příprava (zklidnění těla) a provedení.

Špatně

  • raketa pevně usazená v dlani,
  • strnulá ruka, neuvolněné zápěstí, během hry stále pevné až křečovité držení,
  • doběhneš k úderu a hned švihneš.