Sedmé zlaté pravidlo zní: „Hned po odehrání svého úderu udělej rychlý krok zpátky směrem na místo, odkud vystartuješ na další soupeřův úder. Není to vždy přesný střed kurtu. Snaž se mít pokrytou „lajnu a síť“ – soupeřovy údery tam letí nejrychleji.“
Sedmé zlaté pravidlo zní: „Hned po odehrání svého úderu udělej rychlý krok zpátky směrem na místo, odkud vystartuješ na další soupeřův úder. Není to vždy přesný střed kurtu. Snaž se mít pokrytou „lajnu a síť“ – soupeřovy údery tam letí nejrychleji.“
Ideál: Určuješ tempo výměny a hraješ vždy takové údery, po kterých má soupeř jen limitovanou možnost provedení nebo umístění svého míče. Zjednodušeně řešeno kontroluješ výměnu a držíš soupeře pod tlakem. Z pozdě přistoupených nebo ledabyle zahraných úderů ale potřebný tlak nevytvoříš, je třeba mít včasný pohyb těla i ruky k úderu a správně ho provést.
Pomalu, nebo rychle? Záleží na situaci: Rytmus pohybu není jenom směrem k úderu, ale i po zahrání úderu k přípravě na split-step a start na další úder. Je důležité si uvědomit, že pohyb k úderu je stejně podstatný jako pohyb po něm! A jak rychle? Záleží na situaci.
Určitě jste to viděli: Lee Chong Wei zahraje velmi vysoký výhoz od sítě a volným krokem se vydá do obranného postavení. Může si to dovolit, pomalá křivka úderu mu na přesun zajišťuje dostatek času. Pokud naopak zahraje polovysoký výhoz na deblovou čáru, provede bleskurychlý návrat na střed, split-step a už se jen rozhoduje, na kterou stranu skočí svůj slavný obranný dive.
Nic jako „jeden střed kurtu“ neexistuje: Univerzální středobod kurtu není. Každá herní situace vyžaduje jiné řešení. Obecně však platí, že je třeba mít pokrytá místa, kam míček soupeře může doletět nejrychleji – za síť nebo po čáře (resp. přímo zahraným úderem). Je obvyklou chybou, že hráči po úderu za síť odběhnou na střed kurtu – správná výchozí pozice je ale v takovém případě blíže k síti (při správném postavení bokem s výpadovou nohou kolem podávací čáry).
Naopak v obraně proti očekávané smeči stojí hráči příliš blízko, zejména ve čtyřhře mužů/žen by měli zaujmout pozici mezi matematickým středem kurtu a zadní podávací čarou, v závislosti na předchozím úderu. V souvislosti se čtyřhrou musíme zdůraznit důležitou okolnost – v párových disciplínách se tvrdě „bojuje o síť“, hráči se snaží co nejrychleji přistoupit k úderům do přední části kurtu a podle toho volí své postavení.
Bekhend máme kratší: V bekhendové části kurtu jsi výrazně kratší (někdy až o metr) a zejména v mladších kategoriích je zadní bekhendový úder slabinou. Je třeba na to myslet při správném výchozím postavení a neustále „mít pokrytý“ i bekhend.
Střed nehledej jen „dopředu/dozadu“, ale i do stran: Předchozí poznámkou jsme naznačili, že pomyslný výchozí bod ke startu na další úder je třeba hledat nejen ve správném předozadním postavení, ale i správně stranově. Zahrál jsem úder do středu kurtu? Řeším jen postavení „dopředu/dozadu“. Zahrál jsem úder za síť a přesně na postranní čáru? Potom se musím ke startu na další úder připravit blíže k síti a blíže k postranní čáře.
Čím lepší hráč, tím méně běhá: Zdá se ti, že světoví singlisté na kurtu chodí? Jednak mají skvělou dynamiku prvního kroku, perfektně provádějí údery, takže zkracují reakční čas na úder, a také vůči svému úderu (resp. místu, ze kterého svůj další úder hraje soupeř) zaujímají perfektní postavení – jsou vždy na správném místě a ve správné rychlosti.
Údery po čáře/údery křížem: Údery „po čáře“ mají hned několik výhod. Mimo jiné tu, že se po nich nemusíš složitě přesouvat po kurtu, jsou vždy minimálně o krok či o dva méně náročné. Údery po čáře šetří tvůj následný pohyb a zjednodušují hru. A nejlepší hráč není ten, který hraje nejsložitěji, ale právě naopak. Jednoduchá, účelná hra se skvěle prováděnými údery – to je recept na vítězství i v nejužší světové špičce.
Defenzivní/ofenzivní údery? Pokaždé chci zrychlit: Přípravu na další úder je třeba vždy (!) zrychlit po defenzivních nebo ofenzivních úderech. Pokaždé musíš udělat rychlý pohyb do výchozího místa k dalšímu úderu. Když se tempo výměny zrychluje, musíš zrychlit i ty!
Uvažuj o výměnách jako o celku: Jedna výměna není deset úderů, ale deset úderů je výměna. Musíš vidět výměnu jako celek, ne jen jako „split-step + provedu úder“, „split-step + provedu úder“ atd.
Badminton, to je neustálá reakce na vývoj situace. Změna tempa pohybu i správná volba úderu. Provedení úderu, křivka, umístění – to vše hraje svou roli! Svým úderem ovlivníš své další výchozí postavení – můžeš zahrát dobrý přípravný úder za síť a převzít iniciativu nebo vysoký obranný výhoz a stáhnout se do obrany. Nehraj strojově, vždy se rozhoduj podle situace.