Pravidlo číslo 8: Vyber si disciplínu

Osmé zlaté pravidlo zní: „Každá disciplína vyžaduje jiný pohyb, jinou taktiku, jiné provedení úderů. Proto je pro každou disciplínu odlišný i trénink. Vyber si tu svou a specializuj se.“

 

 

Všechny jsou stejné? Každá je jiná! Jednou provždy – dvouhra, čtyřhra a smíšená čtyřhra jsou odlišné disciplíny. Stejně jako v atletice po oštěpaři nikdo nechce, aby vrhal koulí, v hokeji jsou brankáři, obránci a útočníci, tak v badmintonu se každý hráč soustředí na svou disciplínu.

Jak na to? I cesta je cíl: U9 – hrajeme si, U11 – učíme se, U13 – zlepšujeme se, U15 – umíme základy, U17 – zdokonalujeme dovednosti, U19 – kvalita a specializace, dospělí – prodáme své maximum. Žijeme v době, kdy chceme výsledky pokud možno okamžitě, stávající se z nás „cíloví závisláci“. Ale jenom postupným rozvojem dovedností můžeme zcela naplnit náš potenciál. Po obecném základu – zhruba do patnácti let – začni hledat svou hlavní disciplínu, ke které případně přidej tu doplňkovou.

Trénuješ jedno? Ubíráš druhému: Pokud věnuješ badmintonu například 18 hodin týdně a z toho se 6 hodin dvouhře, 6 hodin čtyřhře a 6 hodin smíšené čtyřhře, nebudeš pravděpodobně tak úspěšný jako ten, kdo se 18 hodin věnuje pouze jedné disciplíně.

Specifické držení rakety/příprava na údery/provedení úderů: Kratší držení rakety u hráčky ve smíšené čtyřhře, snaha zasáhnout v přední části kurtu míček co nejdříve nebo pečlivé provádění každého úderu ve dvouhře. Každá disciplína má svá specifika, v přípravě budeš jinak trénovat podání, příjem, smeč atd. Trvá tisíce hodin opakování naučit se jednu disciplínu pořádně.

Specifický pohyb/počet kroků/rytmus: Ve dvouhře se hráčka pohybuje na celém hřišti (zpravidla na dva, tři kroky s důrazem na správný rytmus pohybu), ve čtyřhře vykrývá půl kurtu (přední/zadní či levou/pravou stranu na jeden, jeden, dva kroky s důrazem na rychlý přístup) ve smíšené čtyřhře jeden či dva rohy, především v přední části kurtu (ideálně na jeden, dynamický krok). Odlišný pohyb je třeba odlišně trénovat, na kurtu i v rámci kondiční přípravy.

Specifická kondiční příprava: Zatímco výměny ve dvouhře jsou delší a snoubí se v nich rychlost a vytrvalost, v párových disciplínách se hrají kratší a dynamičtější výměny. Velmi zjednodušeně, singlisté půjdou v posilovně a na aletické dráze typ přípravy zaměřený do rychlosti, deblisté s rameny přes celá záda budou pracovat na síle a explozivitě.

Jiný hráč, jiná disciplína: Jaký jsi somatotyp, jaký jsi osobnostní typ? Šlachovitý běžec se silnou individualitou? Nebo spíše dynamický, silový typ a týmový hráč? První hráč se hodí spíše na dvouhru, druhý na párové disciplíny. Bohužel až příliš často vidíme, že zjevní deblisté dlouho ve své kariéře hrají singla, "protože singl je přece základ a hraje ho každý". Není to pravda, základem je mít radost ze své činnosti a spokojenost se svým výběrem disciplíny.

Disciplína „na rozehrání“ neexistuje: Tuhle disciplínu mám jenom na rozehrání, na výsledku mi nezáleží. Kolikrát jste to už slyšeli? Tvůj mozek neumí „zapnout na povel“, navíc si ukládá všechny pohybové vzorce či herní řešení, ať ve správném či špatném tempu. Ledabylými zápasy "na rozehrání" snižuješ svou výkonnost. Co ses přes týden naučil správně, o víkendu spolehlivě „přemažeš“ průměrným výkonem v disciplíně na rozehrání.

Tři disciplíny? A máš na ně natrénováno? Druhým „oblíbeným“ neduhem v českém badmintonu je start ve třech disciplínách v situaci, kdy hráč za víkend odehraje 10 – 12 zápasů. Že trénuje denně nejvýše dvě hodiny? Nevadí, v sobotu si dá čtyři/pět hodin, v neděli tři/čtyři. A další víkend znovu. A další znovu. Přetížené tělo se ozve, když ne hned, tak za několik let. A v budoucnu, když bude hráč chtít zabrat, ze sebe zdaleka nevydá maximum. Nebude mít kde brát.

Správně

  • Nauč se základy a následně se specializuj.
  • Každá disciplína má svá specifika (pohyb, údery, kondiční příprava atd.).
  • Nespěchej, nauč se všechno správně – a výsledky se dostaví.

Špatně

  • Hraju všechny disciplíny – když to nevyjde v singlu, povede se medaile v párovkách.
  • Badminton je jen jeden. Jeden kurt, jedna raketa, jeden míček. Jakápak specializace?
  • Hlavně objíždět turnaje!