Pravidlo číslo 4: Hraj tvrdě nebo měkce

Čtvrté zlaté pravidlo zní: „Někdy musíš být trpělivý, bránit se, vyčkávat a vracet míček bezpečně do hry („hrát měkce“). Čekej na okamžik, kdy zaútočíš a pohybem nebo úderem hru zrychlíš („hrát tvrdě“).“

 

 

Správná volba tempa/úderů: Krása badmintonu je mimo jiné v jeho proměnlivosti. Je tisíce možností, jak zahrát úder, získat výměnu, ale také ji ztratit. Umět zahrát správný úder ve správném tempu, to je to pravé umění. Ne každým úderem se výměna dá vyhrát, ale každým úderem se výměna dá prohrát!

Hrát měkce: Základem badmintonu je nikoliv útočit na přímý bod (s rizikem chyby nebo protiútoku soupeře), ale kontrolovat hru. Staré fotbalové pravidlo říká, že dobrá obrana je základem pro dobrý útok – v badmintonu je to provádění úderů ve správném tempu, trpělivost a hledání šance na zrychlení. Není to však jen pasivní čekání na šanci. Naopak, svou aktivní hrou (pohybem, provedením úderů, kvalitními křivky a umístěním) tlač soupeře k chybě nebo k tomu, aby ti dal šanci ke zrychlení do útoku.

Hrát tvrdě: Zrychlení, přitvrzení tempa je třeba jak do obrany, tak do útoku. V tu chvíli není čas ztrácet čas, musíš na 100 % zabrat a dostat se co nejdříve na správné místo. A nezapomeň! Dostat se hlavou rakety co nejdříve na správné místo. Je častou chybou, že hráči by byli nohama u míče včas, ale raketou jsou tam pozdě nebo ve špatném postavení rakety na úder.

Správné naladění na výměnu: Typicky v párových disciplínách, ale často i ve dvouhrách je přijímající hráč ve výhodě. Má jako první volbu zrychlení, ihned od příjmu může začít útočit. Naproti tomu podávající hráč musí být připraven spíše na obranu, na trpělivé vracení několika úderů se snahou o srovnání hry a případný přechod do útoku.

Nauč se správně přepínat: Pozor! Setrvávat v jedné hře není správně. Není možné odehrávat všechny údery v co největším tempu („hrát jen tvrdě“), nebo stále spoléhat na zabezpečenou obranu a chybu soupeře („hrát jen měkce“). Musíš umět správně volit mezi optimálním herním řešením, v jedné výměně opakovaně přepínat mezi tvrdou/měkkou hrou, ideálně na každý úder. I ti nejdefenzivnější hráči nikdy neodmítnou ukončení výměny například smečí, pokud mají šanci. Naopak je typickou chybou, že se hráči snaží neustále jít za přímým bodem, útočit z prvního možného míče, zejména v párových disciplínách švihají do všech úderů největší silou.

Tréninkové prostředky: Zaměření na tempo pohybu/úderů a správnou volbu naladění hry (tvrdě/měkce) je často opomíjené v tréninku, přitom to je naprostý základ badmintonu. Do všech herních cvičení nebo kombinací se přitom dá zařadit zaměření se právě na tyto dovednosti.

Čím lepší hráč, tím více trpělivosti: Všimli jste si, že zápasy špičkových světových hráčů trvají mnohem déle než zápas se stejným skóre na nižších úrovních? Je to mimo jiné proto, že hráči perfektně kontrolují hru, neriskují, namísto 50% nebo 75% šance na ukončení výměny si raději počkají na tu skutečně 100% atd. S tím se samozřejmě pojí perfektní fyzická připravenost. Vydržet vysokou intenzitu hry po celou dobu zápasu, umět diktovat tempo a správně s ním pracovat!

Správně

  • přepínej podle herní situace mezi měkkou/tvrdou hrou,
  • trpělivě kontroluj výměnu a ve správnou chvíli zaber,
  • když zabereš, musíš dostat hlavu rakety na správné místo.

Špatně

  • hraješ stále stejně, bez přizpůsobení se herní situaci,
  • ženeš se každým úderem za přímým bodem,
  • zrychlíš pohyb, ale zapomeneš na raketu.