Pravidlo číslo 1: Kontroluj hru

První zlaté pravidlo zní: „Soustřeď se na provádění svých úderů a svůj pohyb. Hraj na 85 % svého maxima a na úzký kurt (půl metru od čáry). Na 100 % zaber, když chceš zaútočit a vyhrát výměnu, nebo pokud útočí soupeř. Badminton je hra chyb, hlavním cílem je udržet se ve hře a hru kontrolovat.“

Soustřeď se sám na sebe: prováděj své rituály, buď koncentrovaný na sebe a svou hru, na svůj pohyb a na své údery, vnímej míček, periferně i svého soupeře – a to je vše! Častou chybou je rozptylování pozornosti, sledování dění na jiných kurtech nebo přílišné vnímání soupeře. 

Kontroluj svůj pohyb: Není třeba běhat ke všem úderům co největší rychlostí, podstatné je být u všech míčů včas. Na většinu úderů ti stačí kontrolovaný pohybu po kurtu, s koncentrací na přípravu na údery a provádění úderů (na 85 % své rychlosti), maximálně zaber jen, když potřebuješ ubránit útok soupeře nebo sám útočíš (potom na 100 %). V průběhu výměny tak neustále pracuješ s tempem, zrychluješ a zpomaluješ (příklad: 1. úder kontrolovaně, 2. kontrolovaně, 3. zrychlit do obrany, 4. zrychlit do obrany, 5. kontrolovaně, 6. zrychlit do útoku, 7. zrychlit do útoku).

Neopakuj své chyby: Toto pravidlo platí ve dvou významech. První: Pokud se ti nějaký úder v zápase opakovaně nedaří, nehraj ho. V tréninku se k němu vrať a nauč se ho správně. Druhý: Pokud jsi nějaký úder zkazil, neopakuj v pauze po dohrání výměny jeho provedení. Jen si fixuješ svou chybu.

Zaměř se na provádění úderů: Dobře provedený úder se správnou křivkou umístěný bezpečně do hřiště (přibližně 0,5 metru od čáry a bezpečně nad sítí) je mnohem lepší, než ledabyle odehraný úder umístěný na čáru; první úder na čáru se ti ještě možná povede, ale s každým dalším stoupá riziko chyby.

Všechny údery ve výměně je třeba provést správně: Není možné zahrát čtyři perfektní údery a potom si během pátého oddechnout, soupeř toho ihned využije. Stejně tak není možné čekat "na svůj oblíbený úder", nemusí na něj dojít.

Výměna začíná už od podání a příjmu: Koncentrace na správné údery a pohyb hned od prvního úderu. Často se stává, že hráči považují podání a příjem jen za uvedení míčku do hry, ale přijímající má zpravidla možnost ovládnout výměny, což je zejména v juniorských kategoriích a párových disciplínách, kde jsou výměny kratší, velmi důležité. Pokud hráč hraje průměrně výměny na 4 údery a první 2 "jen tak odehraje", zbavuje se poloviny možností na kontrolu hry. Zejména v párových disciplínách je třeba mít perfektně zvládnuté zahájení výměn (podání, příjem a třetí úder).

I chyba soupeře je tvůj bod: Badminton je hra chyb, i ve světové špičce hráči získají většinu bodů po chybách soupeře, nikoliv vítězným (přímým) bodem. Základem je tedy zůstat ve hře. Ideální je kontrolovat hru a tlačit soupeře k vynuceným/nevynuceným chybám, nikoliv se snažit skórovat přímým bodem.

Volba úderů: S kontrolou hry souvisí také volba úderů. Údery nejsou jen útočné nebo obranné, čím kvalitnější hráč, tím více používá úderů, kterými může hru kontrolovat, aniž by ztrácel síly, dopustil se chyby nebo dal možnost zaútočit soupeři.

Správně

  • dobře prováděj údery,
  • „bezpečně do hřiště“ (vždy se trefíš do kurtu; dostatečně vysoko nad sítí),
  • běhej tak rychle, abys hrál/a správně údery.

Špatně

  • na provedení úderu nezáleží, hlavní je přesné umístění,
  • hraješ na čáry i za cenu nevynucených chyb,
  • rovnoměrný pohyb – nezrychlíš pohyb do obrany („nestíháš bránit“) nebo do útoku, („nezakončíš útok“) a naopak míče, které letí blízko k tobě, „přebíháš“ a nestačíš provést správně úder.