Po servisu nemáme rychlost: Zatímco ve hře můžeme kdykoliv využít předchozí pohyb, po vlastním podání žádnou nemáme. Naše postavení je statické. Proto především ve dvouhře by měla po podání následovat příprava na split-step a jeho následné dynamické (!) provedení.
Postavení těla/chodidel ve dvouhře: Jednoduchá základní poučka – proti úderům ze zadní části kurtu stojíme čelem, proti úderům z přední části kurtu bokem, tak aby rameno hrací ruky bylo co nejblíže síti, kam míček poletí nejkratší dobu. Z tohoto pravidla existuje celá řada výjimek – ať individuálních odlišností hráče nebo "vyšších dovedností" – ale na naprostou většinu úderů budeš mít takto správné postavení.
Postavení těla/chodidel ve čtyřhrách: V párových disciplínách je vzhledem k potřebě extra rychlého (!) startu upřednostněno čelní postavení s dynamickým odrazem z obou velmi dobře vypracovaných nohou. A následuje pohyb raketou vedený zpravidla co nejkratší cestou k zásahu míče. Čím dříve, tím lépe!
Obvyklé chyby: Chyb při split-stepu bývá tolik, že jim budeme věnovat samostatný odstavec. Vůbec největší chybou je pohyb s absencí split-stepu; v takovém případě výměny nebývají příliš dlouhé. Další chyby? Nohy příliš daleko nebo blízko od sebe, jedna noha výrazně před druhou, odraz jen z jedné nohy, výrazná pomoc rukou, předkloněné tělo, malé krůčky před či po split-stepu, vysoké poskočení jako domnělá příprava na split-step, kdy tělo tlumí následky dopadu místo toho, aby dynamicky vyrazilo.
Následný rytmus: Split-stepem začíná každý dobrý pohyb k provedení úderu. Ale je třeba ho umět následně využít. Především je třeba hned v prvním kroku připravit raketu do správného postavení, ve kterém budeme odehrávat míč; není možné mít v přední části kurtu přípravu na úrovni pasu a očekávat, že zasáhnu míč ve výšce pásky. Také je zapotřebí dobře pracovat na následném tempu pohybu – ale k tomu více až v dalším zlatém pravidlu.